» 2008 » januar

 

Hundeeksperten

BARF – Grønsager eller ej?

17. januar, 2008 af Karina Christensen

Der er mange forskellige holdninger til, om man skal bruge grønsager eller ej, når man fodre sin hund med barf.

Det er ikke maveindholdet ulven går efter på byttedyret, men vomvæggen, mener Biologen Hanne Hjelmer Jørgensen.

Ulveforskeren David Mech fra USA, mener at hvis ulven spiser maveindholdet, græs, bær, rødder, så er det kun fordi, at der ikke er nok byttedyr i området. Det har hans studier vist fra en undersøgelse med 2 hold af ulve, hvor den ene flok havde adgang til mange byttedyr og den anden flok havde ikke adgang til mange byttedyr, og det var den sidste flok som spiste andet end kød.
Dette har jeg læst fra en af Mogens Eliasens bøger, der hedder “The Wolf’s Natural Diet – a feeding guide for your dog” som snart er oversat til dansk  her i 2008.

Ian Billinghurst mener at en af de første ting, som bliver ædt af en vild hund, når den dræber, er mave og tarm indhold.

Dansk Barf Center hævder at i naturen skaffer de vilde hunde og ulvene deres vitamin og mineraltilskud via byttedyrenes maveindhold, og sælger et grønsagspulver, som de mener er en erstatning for byttedyrets maveindhold.
» Læs resten af “BARF – Grønsager eller ej?”

Skrevet i RÃ¥fodring (BARF) | Kommentarer Ingen kommentarer »

Vejen til naturlig sundhed

10. januar, 2008 af Karina Christensen

I sin nye bog beskriver Lene Hansson hvordan de største livsstilssygdomme enkelt og effektivt kan forebygges ved hjælp af en kostomlægning og motion. Bogen indeholder detaljerede kostplaner, med opskrifter og motionsprogrammer til forebyggelse af de 10 største livstilssygdomme, f.eks. allergi, astma, diabetes, fibromyalgi, forhøjet blodtryk, overvægt og stress.
» Læs resten af “Vejen til naturlig sundhed”

Skrevet i Andre indlæg | Kommentarer Ingen kommentarer »